office

Spechy'nin Misyonu Nedir?

İşletmelerin dijital bir dünyada müşterileri nasıl desteklediklerini yeniden keşfetmelerine yardımcı olmak.

Müşteriler, en rahat oldukları yerden bir markayla etkileşime geçebilmeli ve gerektiğinde diğer iletişim kanallarına sorunsuz bir şekilde geçebilmelidir. Markalar, müşterilerin bakış açısını anında anlamak için müşterinin ekranını görebilmeli ve tatmin edici bir deneyim için yardımcı olmalıdır.

Spechy'nin Dijital Müşteri Hizmetleri çözümü, ister çevrimiçi ister telefonda başlasınlar , tüm müşteri etkileşimlerine yüz yüze deneyimi getiriyor .

Hangi Kuruluşlar Spechy Kullanıyor?

Müşterilerine değer veren ve onlara çevrimiçi ortamda en iyi deneyimi sunmak isteyen işletmeler.

Perakendeciler, Sigorta Şirketleri, Hazır Giyim ve Gıda sektöründe yer alan şirketler gibi müşteri odaklı kuruluşlar Spechy'nin en iyi müşterileri arasındadır. Bu kuruluşlar kendilerini kusursuz hizmet sunmaya adamıştır ve kullanıcıları giderek daha fazla çevrimiçi iş yapmayı tercih etmektedir.

Müşterilerin özel hayatlarında sohbet, sesli ve görüntülü sohbet etmeye alıştıkları bir çağda, aynı şeyi çalıştıkları işletmeler için de yapmaları gerekmez mi? Spechy, işletmelere, nerede olurlarsa olsunlar müşterileriyle ve üyeleriyle kolayca etkileşim kurmaları ve başarılı hizmet sonuçları için yardımcı pilotluk yapmaları için güç verir.

office2